630-13W3640-1T1
DigiKey Part Number
151-630-13W3640-1T1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-13W3640-1T1
Description
CONN D-SUB RCPT 13POS R/A SOLDER
EDA/CAD Models
630-13W3640-1T1 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A, 10A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C