630-13W3640-1NA
DigiKey Part Number
151-630-13W3640-1NA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-13W3640-1NA
Description
CONN D-SUB RCPT 13POS R/A SOLDER
EDA/CAD Models
630-13W3640-1NA Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A, 10A
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C