630-13W3240-4T2
DigiKey Part Number
151-630-13W3240-4T2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-13W3240-4T2
Description
CONN D-SUB RCPT 13POS R/A SOLDER
EDA/CAD Models
630-13W3240-4T2 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A, 40A
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C