630-11W1240-5T1
DigiKey Part Number
151-630-11W1240-5T1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-11W1240-5T1
Description
CONN D-SUB RCPT 11POS R/A SOLDER
Detailed Description
11 (10 + 1 Coax) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
630-11W1240-5T1 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Contact Type
Coax and Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C