630-11W1240-3T5
DigiKey Part Number
151-630-11W1240-3T5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-11W1240-3T5
Description
CONN D-SUB RCPT 11POS R/A SOLDER
Detailed Description
11 (10 + 1 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
630-11W1240-3T5 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Active
Current Rating (Amps)
5A, 30A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Board Lock, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Contact Type
Signal and Power
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C