629W21W1340-2N3
DigiKey Part Number
151-629W21W1340-2N3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629W21W1340-2N3
Description
CONN D-SUB PLUG 21POS R/A SOLDER
Detailed Description
21 (20 + 1 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
629W21W1340-2N3 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
15.0µin (0.38µm)
Packaging
Tray
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps)
5A, 20A
Features
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets, Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) - 21W1
Contact Type
Signal and Power
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C