629W17W2640-3NA
DigiKey Part Number
151-629W17W2640-3NA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629W17W2640-3NA
Description
CONN D-SUB PLUG 17POS R/A SOLDER
Detailed Description
17 (15 + 2 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
629W17W2640-3NA Models
Tray
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps)
5A, 30A
Features
Grounding Indents, Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) - 17W2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C