629W17W2640-1N4
DigiKey Part Number
151-629W17W2640-1N4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629W17W2640-1N4
Description
CONN D-SUB PLUG 17POS R/A SOLDER
Detailed Description
17 (15 + 2 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
629W17W2640-1N4 Models
Tray
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps)
5A, 10A
Features
Grounding Indents, Mounting Brackets, Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) - 17W2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C