629W13W3240-4NC
DigiKey Part Number
151-629W13W3240-4NC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629W13W3240-4NC
Description
CONN D-SUB PLUG 13POS R/A SOLDER
Detailed Description
13 (10 + 3 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
629W13W3240-4NC Models
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A, 40A
Features
Grounding Indents, Mounting Brackets, Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) - 13C3, 13W3
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C