629-M50-240-GT3
DigiKey Part Number
151-629-M50-240-GT3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629-M50-240-GT3
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS R/A SOLDER
Detailed Description
50 Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
629-M50-240-GT3 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Grounding Indents, Mounting Brackets, Shielded
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C