629-M37-240-WT1
DigiKey Part Number
151-629-M37-240-WT1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629-M37-240-WT1
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS R/A SOLDER
Detailed Description
37 Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
629-M37-240-WT1 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Grounding Indents, Shielded
2
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C