629-M37-240-BN4
DigiKey Part Number
151-629-M37-240-BN4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629-M37-240-BN4
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS R/A SOLDER
Detailed Description
37 Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
629-M37-240-BN4 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Grounding Indents, Mounting Brackets, Shielded
2
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C