629-M15-340-BN5
DigiKey Part Number
151-629-M15-340-BN5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629-M15-340-BN5
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS R/A SOLDER
Detailed Description
15 Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
629-M15-340-BN5 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
15.0µin (0.38µm)
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets, Shielded
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C