629-M15-240-LT1
DigiKey Part Number
151-629-M15-240-LT1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629-M15-240-LT1
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS R/A SOLDER
Detailed Description
15 Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
629-M15-240-LT1 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Grounding Indents, Shielded
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C