629-47W1650-3T5
DigiKey Part Number
151-629-47W1650-3T5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629-47W1650-3T5
Description
CONN D-SUB PLUG 47POS R/A SOLDER
Detailed Description
47 (46 + 1 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
629-47W1650-3T5 Models
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Active
Current Rating (Amps)
5A, 30A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Voltage Rating
125V
Contact Type
Signal and Power
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C