629-47W1240-7TB
DigiKey Part Number
151-629-47W1240-7TB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629-47W1240-7TB
Description
CONN D-SUB PLUG 47POS R/A SOLDER
Detailed Description
47 (46 + 1 Coax) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
629-47W1240-7TB Models
Category
Termination
Solder
Contact Finish Thickness
Flash
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Voltage Rating
125V
Contact Type
Coax and Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C