629-43W2640-7NC
DigiKey Part Number
151-629-43W2640-7NC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629-43W2640-7NC
Description
CONN D-SUB PLUG 43POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
43 (41 + 2 Coax) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
629-43W2640-7NC Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Number of Rows
3
Color
Black
Mounting Type
Dielectric Material
Polyester Thermoplastic
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D) - 43W2
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Coax and Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C