629-43W2640-4ND
DigiKey Part Number
151-629-43W2640-4ND-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629-43W2640-4ND
Description
CONN D-SUB PLUG 43POS R/A SOLDER
EDA/CAD Models
629-43W2640-4ND Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A, 40A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C