629-43W2640-1NC
DigiKey Part Number
151-629-43W2640-1NC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629-43W2640-1NC
Description
CONN D-SUB PLUG 43POS R/A SOLDER
EDA/CAD Models
629-43W2640-1NC Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A, 10A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C