629-36W4650-3N4
DigiKey Part Number
151-629-36W4650-3N4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629-36W4650-3N4
Description
CONN D-SUB PLUG 36POS R/A SOLDER
Detailed Description
36 (32 + 4 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
629-36W4650-3N4 Models
Current Rating (Amps)
5A, 30A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Dielectric Material
Polyester Thermoplastic
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D) - 36W4
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C