629-27W2650-1TA
DigiKey Part Number
151-629-27W2650-1TA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629-27W2650-1TA
Description
CONN D-SUB PLUG 27POS R/A SOLDER
EDA/CAD Models
629-27W2650-1TA Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A, 10A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C