629-27W2640-1NA
DigiKey Part Number
151-629-27W2640-1NA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629-27W2640-1NA
Description
CONN D-SUB PLUG 27POS R/A SOLDER
Detailed Description
27 (25 + 2 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
629-27W2640-1NA Models
Current Rating (Amps)
5A, 10A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Dielectric Material
Polyester Thermoplastic
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C) - 27W2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C