629-27W2640-1N3
DigiKey Part Number
151-629-27W2640-1N3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629-27W2640-1N3
Description
CONN D-SUB PLUG 27POS R/A SOLDER
Detailed Description
27 (25 + 2 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
629-27W2640-1N3 Models
Current Rating (Amps)
5A, 10A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Dielectric Material
Polyester Thermoplastic
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C) - 27W2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C