629-25W3650-1TD
DigiKey Part Number
151-629-25W3650-1TD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629-25W3650-1TD
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SOLDER
EDA/CAD Models
629-25W3650-1TD Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Current Rating (Amps)
5A, 10A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C