629-17W5650-1T6
DigiKey Part Number
151-629-17W5650-1T6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629-17W5650-1T6
Description
CONN D-SUB PLUG 17POS R/A SOLDER
EDA/CAD Models
629-17W5650-1T6 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Current Rating (Amps)
5A, 10A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Board Lock, Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C