629-17W5240-3NA
DigiKey Part Number
151-629-17W5240-3NA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629-17W5240-3NA
Description
CONN D-SUB PLUG 17POS R/A SOLDER
Detailed Description
17 (12 + 5 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
629-17W5240-3NA Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Active
Current Rating (Amps)
5A, 30A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C) - 17W5
Contact Type
Signal and Power
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C