629-17W2250-2T3
DigiKey Part Number
151-629-17W2250-2T3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629-17W2250-2T3
Description
CONN D-SUB PLUG 17POS R/A SOLDER
EDA/CAD Models
629-17W2250-2T3 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Current Rating (Amps)
5A, 20A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C