629-17W2240-5N5
DigiKey Part Number
151-629-17W2240-5N5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629-17W2240-5N5
Description
CONN D-SUB PLUG 17POS R/A SOLDER
Detailed Description
17 (15 + 2 Coax) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
629-17W2240-5N5 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Contact Type
Coax and Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C