629-11W1650-1TA
DigiKey Part Number
151-629-11W1650-1TA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629-11W1650-1TA
Description
CONN D-SUB PLUG 11POS R/A SOLDER
Detailed Description
11 (10 + 1 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
629-11W1650-1TA Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Active
Current Rating (Amps)
5A, 10A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Contact Type
Signal and Power
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C