629-11W1240-5TA
DigiKey Part Number
151-629-11W1240-5TA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629-11W1240-5TA
Description
CONN D-SUB PLUG 11POS R/A SOLDER
Detailed Description
11 (10 + 1 Coax) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
629-11W1240-5TA Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Contact Type
Coax and Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C