629-11W1240-4T6
DigiKey Part Number
151-629-11W1240-4T6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629-11W1240-4T6
Description
CONN D-SUB PLUG 11POS R/A SOLDER
Detailed Description
11 (10 + 1 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
629-11W1240-4T6 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Active
Current Rating (Amps)
5A, 40A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Board Lock, Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Contact Type
Signal and Power
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C