627W11W1322-1NA
DigiKey Part Number
151-627W11W1322-1NA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
627W11W1322-1NA
Description
CONN D-SUB PLUG 11POS PNL MNT
Detailed Description
11 (10 + 1 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
627W11W1322-1NA Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
15.0µin (0.38µm)
Packaging
Tray
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps)
5A, 10A
Features
Grounding Indents, Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Number of Rows
2
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A) - 11C1, 11W1
Contact Type
Signal and Power
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C