627-M50-222-BN2
DigiKey Part Number
151-627-M50-222-BN2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
627-M50-222-BN2
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS SOLDER CUP
Detailed Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
627-M50-222-BN2 Models
Category
Termination
Solder Cup
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A
Features
Grounding Indents, Shielded
Number of Rows
3
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D)
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C