Image for 627-43W2224-1NE is not available
627-43W2224-1NE
DigiKey Part Number
151-627-43W2224-1NE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
627-43W2224-1NE
Description
CONN D-SUB PLG 43POS PNL MT SLDR
Detailed Description
43 (41 + 2 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
627-43W2224-1NE Models
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Current Rating (Amps)
5A, 10A
Features
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Number of Rows
3
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D) - 43W2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C