Image for 627-27W2224-3NE is not available
627-27W2224-3NE
DigiKey Part Number
151-627-27W2224-3NE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
627-27W2224-3NE
Description
CONN D-SUB PLG 27POS PNL MT SLDR
Detailed Description
27 (25 + 2 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
627-27W2224-3NE Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A, 30A
Features
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Number of Rows
2
Dielectric Material
Polyester Thermoplastic
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C) - 27W2
Contact Type
Signal and Power
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C