622-M50-260-LT4
DigiKey Part Number
151-622-M50-260-LT4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
622-M50-260-LT4
Description
CONN D-SUB RCPT 50POS R/A SOLDER
Detailed Description
50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
622-M50-260-LT4 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Style
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Features
Mounting Brackets, Shielded
Number of Positions
Color
Blue
Number of Rows
3
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C