622-M25-360-BN1
DigiKey Part Number
151-622-M25-360-BN1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
622-M25-360-BN1
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SOLDER
Detailed Description
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
622-M25-360-BN1 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
15.0µin (0.38µm)
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Style
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Features
Shielded
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
2
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C