622-M25-260-GT5
DigiKey Part Number
151-622-M25-260-GT5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
622-M25-260-GT5
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
622-M25-260-GT5 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Style
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock, Mounting Brackets, Shielded
Number of Positions
Color
Green
Number of Rows
2
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C