622-M15-360-LT1
DigiKey Part Number
151-622-M15-360-LT1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
622-M15-360-LT1
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS R/A SOLDER
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
622-M15-360-LT1 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
15.0µin (0.38µm)
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Style
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Features
Shielded
Number of Positions
Color
Blue
Number of Rows
2
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C