621-M50-360-BT3
DigiKey Part Number
151-621-M50-360-BT3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
621-M50-360-BT3
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS R/A SOLDER
Detailed Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
621-M50-360-BT3 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
15.0µin (0.38µm)
Current Rating (Amps)
5A
Connector Style
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Features
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets, Shielded
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C