621-M50-360-BN2
DigiKey Part Number
151-621-M50-360-BN2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
621-M50-360-BN2
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS R/A SOLDER
Detailed Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
621-M50-360-BN2 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
15.0µin (0.38µm)
Current Rating (Amps)
5A
Connector Style
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Features
Grounding Indents, Shielded
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C