621-M15-360-BN6
DigiKey Part Number
151-621-M15-360-BN6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
621-M15-360-BN6
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS R/A SOLDER
Detailed Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
621-M15-360-BN6 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
15.0µin (0.38µm)
Current Rating (Amps)
5A
Connector Style
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Features
Board Lock, Mounting Brackets, Shielded
Number of Positions
Color
Black
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C