ECS-160-10-36B-CKM-TR
DigiKey Part Number
50-ECS-160-10-36B-CKM-TR-ND - Tape & Reel (TR)
50-ECS-160-10-36B-CKM-CT-ND - Cut Tape (CT)
50-ECS-160-10-36B-CKM-DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-160-10-36B-CKM-TR
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 10PF SMD
Detailed Description
16 MHz ±10ppm Crystal 10pF 70 Ohms 4-SMD, No Lead
EDA/CAD Models
ECS-160-10-36B-CKM-TR Models
Category
Load Capacitance
10pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
70 Ohms
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Frequency
16 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (2.5x2)
Frequency Stability
±10ppm
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)