ECS-160-10-30B-CKM-TR
DigiKey Part Number
XC2685TR-ND - Tape & Reel (TR)
XC2685CT-ND - Cut Tape (CT)
XC2685DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-160-10-30B-CKM-TR
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 10PF SMD
Detailed Description
16 MHz ±10ppm Crystal 10pF 50 Ohms 4-SMD, No Lead
EDA/CAD Models
ECS-160-10-30B-CKM-TR Models
Category
Load Capacitance
10pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
50 Ohms
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Frequency
16 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (5x3.2)
Frequency Stability
±10ppm
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.033" (0.85mm)