ECOC-7050-20.000-BN-TR
DigiKey Part Number
50-ECOC-7050-20.000-BN-TR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECOC-7050-20.000-BN-TR
Description
XTAL OSC OCXO 20.000MHZ LVCMOS
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 MHz OCXO LVCMOS Oscillator 3.3V 10-SMD, No Lead
Category
Voltage - Supply
3.3V
Mfr
Frequency Stability
±50ppb
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Strip
Current - Supply (Max)
200mA
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Base Resonator
Package / Case
10-SMD, No Lead
Type
Supplier Device Package
10-SMD (7x5)
Frequency
Size / Dimension
0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Output
LVCMOS
Height - Seated (Max)
0.138" (3.50mm)