RER160-28/14N
DigiKey Part Number
381-2558-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RER160-28/14N
Description
FAN IMP MTRZD 165.1X51MM 24VDC
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Motorized Impellers 24VDC Round - 165.1mm Dia Ball 150.1 CFM (4.20m³/min) 2 Wire Leads
Category
Noise
58.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
19 W
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Weight
1.3 lbs (589.7 g)
Size / Dimension
Round - 165.1mm Dia
Voltage Range
12 ~ 28VDC
Width
51.00mm
Material - Blade
Plastic, Fiberglass Reinforced
Air Flow
150.1 CFM (4.20m³/min)
Lifetime @ Temp.
75000 Hrs @ 40°C