R2E250-RB02-11
DigiKey Part Number
381-2787-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R2E250-RB02-11
Description
250 MM AC CENTRIFUGAL FAN
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Motorized Impellers 115VAC Round - 255mm Dia Ball 1010.1 CFM (28.28m³/min) 4 Wire Leads
Category
Power (Watts)
395W
Manufacturer
ebm-papst Inc.
RPM
3050 RPM
Series
Termination
4 Wire Leads
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP44
Part Status
Active
Operating Temperature
-13 ~ 140°F (-25 ~ 60°C)
Voltage - Rated
115VAC
Approval Agency
UL
Size / Dimension
Round - 255mm Dia
Weight
8.3 lbs (3.8 kg)
Width
108.0mm
Voltage Range
100 ~ 130VAC