R2E225-RA92-20
DigiKey Part Number
381-2786-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R2E225-RA92-20
Description
225 MM AC CENTRIFUGAL FAN
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Motorized Impellers 230VAC Round - 225mm Dia Ball 765.2 CFM (21.43m³/min) 4 Wire Leads
Category
Power (Watts)
225W
Manufacturer
ebm-papst Inc.
RPM
2600 RPM
Series
Termination
4 Wire Leads
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP44
Part Status
Active
Operating Temperature
-13 ~ 113°F (-25 ~ 45°C)
Voltage - Rated
230VAC
Approval Agency
UL
Size / Dimension
Round - 225mm Dia
Weight
5 lbs (2.3 kg)
Width
99.00mm
Voltage Range
200 ~ 240VAC