U280-C02-39W-1B
DigiKey Part Number
95-U280-C02-39W-1B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
U280-C02-39W-1B
Description
BATT CHG USB AUTO ADAPT 2.4A 3A
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
USB Auto Adapter Battery Charger 2.4A, 3A
Category
Voltage - Input
12V
Power - Max
39W
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.28" L x 1.99" W x 0.77" H (32.5mm x 50.5mm x 19.6mm)
Termination Style
USB A Receptacle, USB C Receptacle
Operating Temperature
0°C ~ 30°C
Number of Cells
2
Approval Agency
CE, FCC
Charge Current - Max
2.4A, 3A