U280-C01-25-1B
DigiKey Part Number
95-U280-C01-25-1B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
U280-C01-25-1B
Description
BATT CHG USB AUTO 5V 9V 2.77A 3A
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
USB Auto Adapter Battery Charger 5V, 9V 2.77A, 3A
Category
Charge Current - Max
2.77A, 3A
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
Voltage - Input
12V
Packaging
Box
Power - Max
25W
Part Status
Active
Size / Dimension
0.41" L x 0.46" W x 0.83" H (10.40mm x 11.70mm x 21.00mm)
Type
USB Auto Adapter
Mounting Type
Auto Socket
Battery Chemistry
Mobile Devices
Termination Style
USB C Receptacle
Number of Cells
1
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Voltage - Nominal
5V, 9V